În localitatea Balotești, formată din patru sate Balotești, Dumbrăveni, Preoțești și Săftica, fiecare dintre acestea având un local destinat învățământului.
Prima școală a funcționat cu sprijinul familiei Lahovary într-o clădire din satul Dumbrăveni, în anul 1870.
În anul 1875 a fost solicitată construcția unei școli în satul Săftica, iar în anul 1897 și în satul Balotești.
Evoluția școlilor din localitatea Balotești a cunoscut diferite contexte sociale și economice, putem vorbi despre unități școlare, în adevăratul sens, astfel:
-în anul 1897 s-a construit localul și școlii din satul Preoțești, acum Școala Primară nr. 2 Balotești, unitate școlară arondată
– în anul 1934 s-a construit localul școlii din satul Dumbrăveni, acum Grădinița nr. 3 Dumbrăveni, unitate școlară arondată
– în anul 1959 s-a înființat școala din satul Săftica, acum Școala Primară nr. 1 Săftica, unitate școlară arondată
– în anul 1981 s-a inaugurat școala din satul Balotești, acum Școala gimnazială nr.1 Balotești, unitate școlară coordonatoare. Deşi nefinisată, clădirea a adăpostit o dată cu şcoala şi Inspectoratul Şcolar Ilfov ( S.A.I. la acea dată)
Documentele școlii privind activitatea acesteia în perioada de început și până la primul război mondial, au dispărut în totalitate, ele fiind distruse de trupele germane, în timpul când acestea au ocupat clădirea școlii.
Primele documente existente si azi sunt referitoare la anul şcolar 1914-1915. Este vorba de un Registru şcolar, în care erau înscriși 130 de elevi în clasele I-V.
Dacă în anul 1948 şcoala Baloteşti număra 4 clase I-IV, având un total de 179 elevi care învăţau în două serii, în anul 1980 avea peste 20 de clase paralele, însumând peste 800 de elevi.